.historia
Idea Mistrzostw Wielkopolski wywodzi się wprost z lokalnych konkursów w programowaniu zespołowym organizowanych przez Instytut Informatyki Politechniki Poznańskiej (m.in. Wiosenny Turniej w Programowaniu Zespołowym) oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Początki
W 2002 roku Koło Naukowe "BooBoo" przy Instytucie Informatyki Politechniki Poznańskiej oraz Koło Naukowe Informatyków przy Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza rozpoczęły współpracę, której wynikiem stały się wspólne sparingi w programowaniu zespołowym.
Dzięki wzajemnej pomocy, imprezy organizowane przez wyżej wymienione instytucje i koła, stawały się coraz bardziej popularne w obrębie całego Poznania. Zorganizowanych zostało bardzo wiele sparingów, nie tylko na tych uczelniach, ale także udało się rozpropagować idee programowania zespołowego na inne ośrodki naukowe w kraju (AE Poznań, III LO Gorzów Wielkopolski, VIII LO Poznań) i zagranicą (Universidade de Aveiro)
I Mistrzostwa
W 2003 roku nadszedł czas by połączyć siły naszych ośrodków akademickich i zorganizować wspólnie naprawdę dużą imprezę. W ten sposób powstały I Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym. Spotkaliśmy się wówczas z nadspodziewanie dużym zainteresowaniem wśród młodych informatyków. W zawodach wystartowało prawie 250 zawodników. Poza reprezentantami liceów i uczelni wyższych z Wielkopolski, mieliśmy zaszczyt gościć drużyny z najważniejszych ośrodków informatycznych w Polsce. Wśród nich światowa czołówka programistów, łącznia z ówczesnymi mistrzami świata w programowaniu zespołowym.
I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski wywalczyli reprezentanci
Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Tomasz Malesiński, Krzysztof Onak oraz Paweł Parys.
II miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: Grzegorz Gutowski, Arek Pawlik oraz Paweł Walter.
III miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Wrocławskiego w składzie: Michał Bartoszkiewicz, Paweł Olchawa oraz Maciej Popowicz.
Ze względu na dużą liczbę uczniów szkół średnich postanowiliśmy przyznać nagrodę dla najlepszego zespołu wśród nich. Nagrodę tą otrzymała drużyna z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu w składzie: Jakub Bartkowiak, Łukasz Goral, Bartosz Kukawka.
II Mistrzostwa
W 2004 roku po sukcesie I MWPZ, odbyła się druga edycja Mistrzostw. W zawodach wystartowało ponad 400 zawodników. Pomagało nam blisko 60 organizatorów. Zawody odbywały się równolegle w laboratoriach Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, które są oddalone od siebie o prawie 10 kilometrów. System automatycznego sprawdzania zadań składał się z klastra 10 serwerów.
W ten sposób II Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym przeszły do historii jako największe stacjonarne zawody programistyczne w Polsce.
I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski wywalczyli reprezentanci
Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: Paweł Walter, Bartosz Walczak oraz Jan Prazuch.
II miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Marek Cygan, Piotr Stańczyk oraz Marcin Pilipczuk.
III miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Paweł Parys, Bartłomiej Romański oraz Marcin Michalski.
Podobnie jak w pierwszej edycji Mistrzostw postanowiliśmy przyznać nagrodę dla najlepszego zespołu w kategori szkół średnich. Nagrodę tą otrzymała drużyna z III Liceum im. Marynarki Wojennej w Gdyni w składzie: Kuba Kallas, Kuba Łącki oraz Filip Wolski.
III Mistrzostwa
W 2005 roku po sukcesie poprzednich MWPZ, przyszła kolej na trzecią edycje Mistrzostw. W zawodach wystartowało prawie 500 zawodników. W organizacji brało udział blisko 100 osób. Mistrzostwa zagościły znaczącymi relacjami w mediach. Zawody ponownie odbywały się równolegle w laboratoriach Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, a system automatycznego sprawdzania zadań składał się z klastra 12 serwerów. Po raz pierwszy na zawodach brały udział drużyny z zagranicy (Węgier oraz Portugalii).
Dzięki temu III Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym przeszły do historii jako największe stacjonarne zawody programistyczne nie tylko w Polsce, ale także naszej części Europy.
I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie:
Arkadiusz Pawlik, Bartosz Walczak oraz Paweł Walter.
II miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Wrocławskiego w składzie: Paweł Gawrychowski, Jakub Łopuszański
oraz Tomasz Wawrzyniak.
III miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Krzysztof Dulęba, Marek Żylak oraz
Jakub Łącki.
Podobnie jak w poprzednich edycjach Mistrzostw przyznano także nagrodę dla najlepszego zespołu w kategorii szkół średnich. Otrzymała ją drużyna z III Liceum im. Marynarki Wojennej w Gdyni w składzie: Dawid Wieloszyński oraz Filip Wolski.
IV Mistrzostwa
W 2006 roku po wyjątkowym sukcesie poprzednich MWPZ zostały zorganizowane IV Mistzostwa. W tym roku spotkaliśmy się z tak dużym zainteersowaniem, że niektórzy zawodnicy znaleźli formularz rejestracyjny przed jego oficjalnym ogłoszeniem. Ostatecznie limit 400 uczestników został osiągnięty w ciągu 3 dni od ogłoszenia startu rejestracji i ostateczne uczestnictwo musiało być potwierdzone zawodami eliminacyjnymi.
Informacje szczegółowe na temat IV Mistrzostw Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym można znaleźć na oficjalnej stronie 2006.mwpz.poznan.pl.
I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Jakub Łącki, Jakub Radoszewski, Szymon Acedański.
II miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Gróniczo-Hutniczej w składzie: Marcin Skotniczny (AGH), Bartosz Walczak (UJ), Arkadiusz Pawlik (UJ).
III miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Marcin Pilipczuk, Filip Wolski, Marek Cygan.
Nagrodę dla najlepszej drużyny w kategorii szkół średnich otrzymała drużyna reprezentująca V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie w składzie: Maciej Kruk, Kamil Kraszewski, Krzysztof Danielowski.
V Mistrzostwa
W 2007 roku organizatorem jubileuszowej edycji MWPZ był tylko Wydział Matematyki i Informatyki UAM. Było to spowodowane sprowadzeniem na lata 2007-2010 Akademickich Mistrzostw Polski w Programowaniu Zespołowym do Poznania (2 lata na PP i 2 lata na UAM). W zawodach wystartowało ponad 300 zawodników. W organizacji brało udział blisko 50 osób. V edycja MWPZ okazała się dużym sukcesem co zostało uwieńczone spożyciem ponad 10kilogramowego tortu :)
Informacje szczegółowe na temat V Mistrzostw Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym można znaleźć na oficjalnej stronie 2007.mwpz.poznan.pl.
I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: Rafał Józefowicz, Alan Meller, Bartosz Walczak.
Lata 2008-2010
W latach 2007-2010 odbywały się w Poznaniu Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym. W latach 2007 i 2008 organizatorem była Politechnika Poznańska, a w 2009 i 2010 Uniwersytet im. A. Mickiewcza. W związku z bardzo zbliżonym terminem do naszych Mistrzostw tylko pierwszego roku Koło Naukowe Informatyków na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza zdecydował się indywidualnie zorganizować MWPZ. Niestety ze względu na trudności w ustaleniu terminów na kolejne 3 lata zawody zostały zawieszone.
VI Mistrzostwa
W 2011 roku po trzyletniej przerwie w organizajci MWPZ, przyszła kolej na szóstką edycję Mistrzostw. W zawodach wystartowało ok. 400 zawodników. W organizacji brało udział ponad 50 osób. Mistrzostwa zagościły znaczącymi relacjami w mediach. Zawody ponownie odbywały się równolegle w laboratoriach Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. System automatycznego sprawdzania zadań składał się z klastra 9 serwerów (tzw. silników sprawdzających) oraz 4 serwerów utrzymujących aplikacje Web.
Informacje szczegółowe na temat VI Mistrzostw Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym można znaleźć na oficjalnej stronie 2011.mwpz.poznan.pl.
I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Tomasz Kulczyński, Jakub Pachocki, Wojciech Śmietanka.
II miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: Robert Obryk, Adam Polak, Maciej Wawro.
III miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Wrocławskiego w składzie: Jakub Tarnawski, Michał Flendrich, Damian Straszak.
Nagrodę dla najlepszej drużyny w kategorii szkół średnich otrzymała drużyna z Wrocławia w skałdzie Bartłomiej Dudek (XIV LO), Mateusz Gołębiewski (XIV LO), Michał Łowicki (III LO).
VII Mistrzostwa
7-8 grudnia 2012 roku odbyły sie na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza, VII Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym Kuzniewski.pl. Sponsorem tytularnym zawodów została firma Kuzniewski.pl . W zawodach wystartowało prawie 300 zawodników. Mistrzostwa zagościły znaczącymi relacjami w mediach. System automatycznego sprawdzania zadań składał się z klastra 8 serwerów (tzw. silników sprawdzających) oraz 2 serwerów utrzymujących aplikacje Web.
Informacje szczegółowe na temat VII Mistrzostw Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym można znaleźć na oficjalnej stronie 2012.mwpz.poznan.pl.
I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski reprezentanci połączonych sił Google, Uniwersytetu Warszawskiego i CodiLime w składzie: Tomasz Kulczyński, Jakub Pachocki, Piotr Niedźwiedź.
II miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Marcin Andrychowicz, Maciej Klimek, Tomasz Kociumaka.
III miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Wrocławskiego w składzie: Jakub Tarnawski, Damian Straszak, Anna Piekarska.
Nagrodę dla najlepszej drużyny w kategorii junior otrzymała drużyna z XIV LO we Wrocławiu w składzie Bartosz Kostka, Daniel Danielski, Tomasz Syposz.
Sponsor Główny | Sponsorzy | Partnerzy | ||||